DOĞRU SÜTYEN KULLANIMI


Yaz aylarında kadınların gardıropları incecik elbiseler, şifon bluzlar ve daracık üstlerle dolmaya başlayınca; iç çamaşır seçimi büyük önem kazanıyor. Ancak yapılan araştırmalar kadınların yüzde 70′inin sutyen ölçülerini ve kendilerine uygun modeli bilmediklerini gösteriyor.

Yanlış sutyenleri kullanmak estetik olarak kötü bir görüntü oluşturduğu gibi çeşitli sağlık sorunlarına da davetiye çıkarıyor. Bu yüzden kadınlar için doğru sutyen ölçüsünü belirlemek büyük önem taşıyor. Sutyende iki farklı ölçü bulunuyor: A-B-C diye giden göğüs cup’ının ölçüsü; 75-80-85 diye artan ise göğüs kafesi çevresinin ölçüsüdür Bir beden büyültülebilir

Göğüs şeklinin ve hacminin yaş ilerledikçe değiştiğini de unutmamak gerekir. Bu yüzden sutyen ölçüsü zaman zaman gözden geçirilmeli…
Çünkü doğru sutyen kullananların göğüsleri deforme olmuyor. Ayrıca balenli sutyenler sarkmayı önlüyor.

Küçük göğüslü kadınlar; dolgun bir görüntü istiyorlarsa cup’lı ya da silikonlu modelleri tercih etmeliler. Ancak doğal görünümden uzaklaşmamak için göğüsleri sadece bir beden büyük gösteren modelleri giymeliler. Bu tarz modelleri sevmeyenler ise normal sutyenin içine yerleştirilen ‘tavuk göğsü’ denilen ve göğse dolgun bir görüntü veren parçalardan faydalanabilir. İnce askılı ya da askısız sutyenler ise küçük göğüslüler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

lingerie4

5 Yanıt

 1. Bende size birkaç bilgi eklemek istiyorum 🙂

  Sutyen hakkında 5 gerçek

  1 Erken yaşta sutyen kullanımı göğüs sarkmalarına engel olur mu?
  Genç kızlar, göğüsleri belli büyüklüğe ulaşıp, onları yukarıda tutmayı gerektirecek durum ortaya çıktığı andan itibaren sutyen takmaya başlamalıdırlar. Çok erken yaşta takmazlar ise göğüsleri sarkar demek çok doğru olmayabilir çünkü sarkmaların türlü sebepleri vardır. Çok büyük göğüslü kişiler için de sarkmalar kaçınılmazdır.

  2 Göğüslerin sarkık veya dik oluşu neye bağlıdır?
  Doğum ve emzirmelerden sonra göğüslerde sarkıklık olması normaldir. Bunun dışında yağ dokusunun fazlalığı, daha erken yaşlarda sarkmaya neden olabilir. Düzenli spor yapmak ve formda kalmak göğüslerin görünümünü iyi yönde etkileyecektir. Egzersizlerden vazgeçmeyin.

  3 Sutyenin kumaşı önemli mi?
  Volüme bağlı olarak doğru sutyen kullanılmalıdır. Kumaşın cinsi konusunda saten ve naylon yerine daha çok keten ve pamuklu ürünler tercih edilmelidir. Göğüsleri büyük gösteren silikon içeren sutyenlerin kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

  4 Doğru sutyen seçimi nasıl yapılır?
  Genç kızlar, oluşmaya başladığı andan itibaren göğüslerini mutlaka ciddi bir yere gidip ölçtürmeliler. Doğru sutyen seçiminde askı ayarlarının önemi büyüktür. Sağ göğüs ile sol göğüs arasında farklılık vardır. Ölçü alırken büyük göğüs baz alınır. Böylece küçük göğüs baskıya maruz kalmaz. Bu sebeple askı ayarları da farklıdır. Sırttan baktığınızda iki askı kopçasının da simetrik durmasını beklememeliyiz. Balenli sutyen kullanıyorsanız, çıkardıktan sonra kızarıklık kalıp kalmadığına bakılmalıdır.

  5 Yanlış sutyen kullanımı nelere sebep olur?
  Sutyen seçiminde görsellikten önce, sağlık ve rahatlık çok önemlidir. Tabii, göğüs zedelenmeleri, bel problemleri, kist oluşumları, sarkmalar olmasını istemiyorsak. Göğüslerde kas bulunmadığı için, bir kez sarkma olduğunda onları tekrar eski haline sadece estetik ameliyatla geri getirebilirsiniz. Sutyenin çok sıkısı da, çok gevşeği de yanlış seçimdir.

 2. Yanlış sutyen göğsü sarkıtıyor

  Bilinçsiz yapılan sutyen alışverişi göğüslerin sarkmasına neden oluyor.

  Giyilen kıyafeti, hatta duruşu bile değiştiren sutyenin modeli kadar bedeni de önemli. Yanlış beden seçimi sırt ağrısından göğüs sarkmalarına kadar birçok soruna yol açıyor. Hazırladığımız içgiyim dosyasında doğru sutyen seçiminden beden ölçülerine, uzman görüşünden yeni çıkan modellere kadar her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Dosyamızı okumadan sutyen almayın!

 3. kadınların yaptırması gereken testlere şurdan bakabilirsiniz efem :)http://eyeportal.blogspot.com/2010/07/kadinlar-hangi-testleri-yaptirmali.html

 4. gerçekten doğru sütyen kullanmış resimdeki bayan ya 🙂

 5. sütyen
  modelleri güzelmiş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: