BİKİNİ ve MAYO KULLANIMI


PÜF NOKTALARI

 – Mayonuzu güneş yağı, her tür nemlendirici ve güneş kreminden uzak tutunuz.

– İnce taneli kum, mayo kumaşının elastiki dokusuna girerek yıpranmasına sebep olur.

 

– Fosforlu renkler, güneş ışığı ile temas halinde, az kullanılsa dahi solabilir.

 

– Mayonuzu sert ve pütürlü yüzeylerle temas etmesinden, sivri ve keskin yüzeylere takılmasından koruyunuz.

 

– Mayonuzu asla otomatik çamaşır makinesinde yıkamayınız veya kurutma makinesinde kurutmayınız. Elde yıkayınız ve tersinden sererek, gölgede kurutunuz.

 

– Mayonuzu ıslak bekletmeyiniz. Deniz veya havuz suyunun mayonuzun üzerinde kurumasına izin vermeyiniz. Mümkünse her kullanımdan sonra mayonuzu değiştiriniz.

 

– Mayonuzu her kullanımdan sonra ılık, sabunlu suyla yıkayınız. Asla deniz veya havuz suyuyla ve nemli bırakmayınız.
 
Mayonuzu ütülemeyiniz.
 
 
BİKİNİNİN KISA TARİHÇESİ
Yaz geliyor. Plajlar renklenecek. Plajlarda bikinili kadınlar boy göstermeye başlayacak. Bikininin sahillerin vazgeçilmez parçası olduğu günümüzde, işte size bikininin kısa bir tarihçesi…
Bikini 1946 yılında ortaya çıktığında aslında kadınlar tarafından ilk bu tarihte kullanılmaya başlanmamıştı. Umuma açık yerlerde bikinin ilk ortaya çıkışı dördüncü yüzyıla dayanıyor.

 
 
20. yüzyılın ilk zamanlarında dünyanın hemen hemen her yerinde bikini veya benzeri kıyafetlerin giyilmesi düşünülemezdi bile.

 
 
20. yüzyılın ilerleyen dönemlerinde kapalı tarzdaki deniz kıyafetleri yerini daha modern ve kadın vücudunu ortaya çıkaran bugün ‘mayo’ olarak tabir ettiğimiz modele bıraktı. Fakat yine de kadın vücudunun büyük bölümünü kapatan bir modeldi.

 
Ardından iki parçalı kadın mayosu dönemi geldi. Kalçayı ve göbek çukurunu tamamen kapatan bu yeni modelin üstü de şimdiki bikiniler gibi açık değildi elbette. Fakat eskiye göre yine de oldukça cüretkar bir giyim şekliydi.


 
Kelly Killoren’in ‘The Bikini Book’ isimli kitabında çekici kadınların adeta atom gibi aktif bir görünüme bürünmekte geç kalmadıkları anlatılıyor. 1946 yılında Fransız Jacques Heim bugün bildiğimiz anlamda ilk bikini tasarımını yaptı. Adına da ‘atome’ dedi.

 
‘Le Bikini’ nin dünya geneline yayılması da devamında geldi. Fotoğrafçı Micheline Bernardini’nin çektiği fotoğraf dünya geneline yayıldı. Reklam kampanyalarında ve afişlerde de bolca bikinili kadın figürü kullanılmaya başlandı. Yandaki afiş 1947’de ‘My Favorite Brunette’ isimli filmin afişi. İlerleyen dönemde Time dergisi de konuyu kapağına taşıdı.
 
Bu fotoğraf 1953’te Cannes Film Festivali’nde çekildi. Brigitte Bardot ‘un festival sırasında çekilmiş bu görüntüsü oldukça olay oldu. Bu fotoğraf Fransız Riviera’sında bikini kullanımını patlattı. Artık dünya hiç sonu gelmeyecek bikinili kadın modelini benimsedi…

 
Yaklaşık üç yaz sonra artık tüm starlar sahillerde bikiniyle boy göstermeye başladı. Artık geçiş süreci atlatılmıştı. Kadınlar plajlarda tüm hatlarını ortaya çıkaran bikinilerle rahatça koşabiliyorlardı.
 
Bikini daha sonra her yerde bulunan hatta sokaklarda satılan bir obje haline geldi. Yeni tasarımsal modeller yaratıldı. Artık modanın bir parçası oldu.
 
 
Bikini artık seksiliğin bir simgesi. Kadınlar 1970’li yıllardan sonra bikini uğruna ince belli ve göbeksiz olmaya özen göstermeye başladı. Cheryl Tiegs’in objektifinden Everett Koleksiyonu fotoğrafta görülüyor. İşte yeni ideal kadın modeli…

 
Bugün artık bikini modeli daha da seksi bir hal aldı. Tanga bikiniler karşınızda. Tanga ilk olarak 1970 yılında Brezilya’da ortaya çıktı. O günden bugüne artık dünya genelinde hatta Türkiye’de tüm plajlarda görebiliyoruz. Latin esintisinin tüm dünyaya yayılması tanga sayesinde gerçekleşti…

 
İç çamaşırını andıran tangalar artık her yerde karşımızda. Dergi kapaklarında, televizyonda, plajlarda, moda defilelerinde açıkçası heryerde…. Erkekleri eskisi kadar şok etmese de yine de büyük heyecan uyandırıyor….

Ardından Louis Reard, ABD’de ‘atome’ un teste çıkmasından 5 gün sonra yeni bir tasarımla ortaya çıktı. Adını da ‘le bikini’ koydu. Böylece bugünkü bikininin ilk olrtaya çıkışı gerçekleşti.

Dönemin ünlü starları Ava Gardner, Rita Hayworth ve Lana Turner gibi isimler iki parçadan oluşan bu kıyafeti tercih ediyorlardı. Fotoğrafta Ava Gardner’ın 1941 vyılında çekilmiş görüntüsünü izliyoruz…

Fotağraftaki Avustralyalı kadın yüzücü ve sessiz sinema oyuncusu Annette Kellerman ilk defa Boston’daki Revere Plajı’nda bu kıyafetle görüldü ve kadınların yüzme tarihinde yeni bir adım daha atılmış oldu.

Kadın yüzücüler plajlarda kendilerini gizleyebilmek için sıradışı uzunluktaki giyimleri tercih ediyorlardı. Katlı deniz kıyafetleri o dönemde revaçtaydı. Toplumların daha kapalı ve muhafazakar süreçler içinde yaşıyor olması kadınların da umuma açık yerlerde kapanmasına yol açtı. Fotoğrafta da görüldüğü gibi kadınlar plajlarda değil daha arka planda at arabalarının üstünde zamanlarını geçirirken erkekler ön planda yer.

Eski Roma’da jimnastik ve spor yapan kadınlar alt ve üst olarak iki parçadan oluşan bikini modeli bir kıyafet giyiyorlardı. Hatta ayak bileklerine de halhal takıp kendilerine aktif kadın imajı yaratıyorlardı. Bugün de plajlara baktığımızda aynı modeli görmek mümkün…Bikini Eski Roma’da olduğu gibi bugün de modern kadının simgesi olarak önümüze çıkıyor…

4 Yanıt

  1. su tanga tarzındaki mayolardan ucuz ucuz bol bol satin herkeste görmek lazim herkeste bence… 🙂

  2. nerdenn nereyeeee 🙂

  3. bikini ve mayo gerçekten özel olmalı aynı plajda ya da havuzda birinin üzerinde daha görmek sinir bozucu ama sitenizdeki modeller tartışılmaz

  4. bikiniyi tek geçerim hele yakışan biri giymişse!!!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: